icon

Chronic Disease / Maternal & Child / Oral Health

Chairs Angela Dunn (UT)
Robert Graff (ID)

Chronic Disease Subcommittee

Chairs Caitlin Pizzonia (ME)
Michael Freidrichs (UT)
Robert Graff (ID)

MCH Subcommittee

Chairs Melissa Baker (WV)
Michael Bryan (GA)

Oral Health Subcommittee

Chairs Hannah Cranford (USVI)
Pankti Parmer (NE)
icon

Cross Cutting I & II

Chairs Stephanie Ayers-Millsap
Barbara Gabella

Alcohol Subcommittee

Chairs Kari Gloppen (MN)
Patrick Hindman (MI)
Laura Tomedi (NM))

Cannibus (previously Marijuana) Subcommittee*

Chairs Katelyn Hall (CO)
Julia Dilley (OR)
Daniel Vigil (CO))
Elyse Contreras (CO)

* Subcommittee name changed January 2020.

Mental Health Subcommittee*

Chairs Katelyn Hall (CO)
Julia Dilley (OR)
Daniel Vigil (CO))
Elyse Contreras (CO)

*Vacant since November 2019, Inactive as of February 2021

Overdose Subcommittee

Chairs Dana Quesinberry (KY)
Nate Wright (MN)
Daniel Vigil (CO)
Svetla Slavova

Perscription Drug Monitoring Subcommittee

Chairs Ellenie Tuazon (NYC)
Jim Davis (MN)

SUMH Indicator Subcommittee*

Chairs Tom Largo (MI)
Khosrow Heidari (SC)
Talia Brown (CO)
Diana Cervantes (TX)

*Previously Alcohol and Other Drug Indicators Subcommittee

icon

Cross Cutting II

Chair Ken Komatsu (AZ)

Health Disparities Subcommittee

Chairs Duc Vugia (CA)
James Hadler (CT)
Alfreda Holloway-Beth (Cook County)

Public Health Emergency Preparedness Subcommittee

Chair Alan Siniscalchi (CT)

Public Health Law Subcommittee

Chairs Marci Layton (NYC)
Denise Chrysler (NYC)

Border/International Health Subcommittee

Chairs Esmeralda Iniguez-Stevens (CA)
Ken Komatsu (AZ)

Tribal Epidemiology Subcommittee

Chairs Michael Landon (NM)
Del Yazzie (Navajo Nation)
Brooke Doman (NM)
Adrian Dominguez (UIHI)

Epidemiology Method Subcommittee

Chairs Jonathan Bressler (AK)
Kristin Sweet (MN)
Talia Brown (CO)
Diana Cervantes (TX)

Workforce Subcommittee

Chairs Bob Harrison (CA)
Beth Daly (NH)
icon

Environmental/Occupational/Injury

Chair Melissa Jordan (FL)

Injury Epidemiology and Surveillance Subcommittee*

Chairs Michael Bauer (NY)
Ying Zhang (SNHD)

*Previously Injury Prevention and Control Subcommitttee

Occupational Health Subcommittee

Chairs Ken Rosenman (MI)
Sara Wuellner (WA)
Rebecca Jackson (CA)

Environmental Health Subcommittee

Chairs Melissa Jordan (FL)
Sharon Watkins
Sarah Yoder (STATE)

Disaster Epidemiology Subcommittee

Chairs Tess Konen (MN)
Svetlana Smorodinksy

Climate, Health, and Equity Subcommittee

Chairs Asante Shipp-Hilts (GA)
Lauren Thie (NC)
Jason Vargo (CA)
icon

Infectious Disease

Chairs Katie Brown (MA)
Rich Danila (MN)

Enteric Diseases Subcommittee

Chair Kirk Smith (MN)

Healthcare-Associated Infections Subcommittee

Chairs Marion Kainer (TN)
Caitlin Pedati (IA)
Kelley Garner (AR)

Hepatitis C Subcommittee

Chair Daniel Church (MA)

HIV Subcommittee

Chairs Analise Monterosso (TX)
Colin Flynn (MD)
Jessica Fridge (LA)

Influenza and Viral Respitory Diseases Subcommittee

Chairs Christine Hahn (ID)
Lisa McHugh (NJ)*

*Lisa moved to PA in late summer 2020.

STD Subcommittee

Chairs Lynn Sosa (CT)
Greta Anschuetz (NJ)

Vaccine-Preventable Disease Subcommittee

Chairs Susan Lett (MA)
Greta Anschuetz (NJ)

Vectorborne Diseases Subcommittee

Chairs Carina Blackmore (FL)
Liz Dykstra (WA)
icon

Surveillance/Informatics

Chair Kate Goodin (Maricopa County and TN)

Electronic Lab & Disease Reporting

Chairs Rachelle Boulton (UT)
Kate Goodin (Maricopa County and TN)
Kathy Turner (ID)

Surveillance Practice & Implementation

Chairs Gillian Haney (MA)
Lesliann Helmus (VA)

Surveillance Policy

Chairs Tracy Miller
Sherri Davidson
Janet Hamilton
Sarah Park